Чинник небезпеки - виробничий травматизм

 

Чинник небезпеки - виробничий травматизм

Певну допомогу в попередженні травматизму може зробити працівникам ознайомлення з матеріалом, що наводиться нижче. 

Слюсарні роботи

Причиною травматизму при виконанні слюсарних робіт може бути неправильне користування зубилом і молотком. Зубило не має бути загартоване «сухо», тобто бути занадто твердим. В цьому випадку при роботі фарбуватиметься різальна кромка. Бойок зубила не повинен деформуватися при ударах молотком, оскільки при сильному ударі на бойку зубила з являються задирки, які можуть поранити руку працюючого.

Рубка і правка металу

При рубці в’язких металів (мідь, латунь, м’яка сталь) лезо зубила слід періодично змочувати мінеральною олією або мильною емульсією. Це створює гладшу поверхню і полегшує роботу.

При правці молотком листового металу листи слід утримувати ковальськими кліщами або струбцинами, їх застосування унеможливлює забиття пальців.

Різання металу ножівкою

При різанні металу ручною ножівкою слід звертати увагу на справність верстата, який повинен міцно утримувати ножівкове полотно. Заготівлю надійно зміцнюють в лещатах. У кінці різання треба зменшити натиск на ножівку і підтримувати частину, що обрізають, щоб вона не впала на ноги. Стружку, що утворюється від розпилювання, не слід здувати, оскільки вона може потрапити в око.
Забороняється користуватися інструментами з шорстким, сучкуватим або розщепленим руків’ям, напилком без ручки, гайковим ключем замість молотка (може зірватися і забити руку).

Не слід пробувати пальцем якість обпиляної поверхні, щоб не утворилися садна, занози. Усі різальні інструменти повинні систематично заточуватися, що значно полегшує роботу з ними. Своєчасне обточування зубила потрібне для попередження випадків травматизму осколками.

Робота із зубилом

При обробці зубилом або крейцмейселем деталей з чавуну, бронзи або іншого крихкого металу робітники повинні користуватися захисними окулярами, що оберігають очі від осколків. Захисні окуляри необхідно надівати і при роботі на токарних і шліфувальних верстатах, а також при виконанні інших робіт, пов’язаних з можливістю травматизму очей стружкою, частками кремнію та інше.

Окуляри зберігають на робочому місці в майстерні, вони вимагають дбайливого утримання і постійного контролю за їх чистотою і справністю окремих частин, особливо стекол і зав’язок.

Свердлувальні роботи

Причини травматизму при роботі на свердлувальному верстаті у більшості випадків обумовлені незнанням та недотриманням основних правил техніки безпеки.

Перед початком роботи на свердлувальному верстаті необхідно перевірити його справність і стан електричної апаратури, обгороджувань частин верстата, що рухаються, а також справність машинних лещат, якість мастила. Помічені недоліки слід усунути або повідомити про них майстра.

В процесі роботи на свердлувальному верстаті особливу увагу необхідно звертати на кріплення заготівлі, стан свердла, особливо його леза і кутів заточування.

Причиною травматизму може бути також недбалість в одязі - не заправлені рукави, краватка, які можуть бути під час роботи захоплені свердлом або патроном.

Найбільш часті випадки поранення стружкою при роботі на металорізальних верстатах. У зв’язку з цим необхідно застосовувати захисні пристосування; щитки на різці і супорті верстата, прозорі екрани, захисні окуляри.

Металорізальні верстати забезпечуються спеціальними приймачами у вигляді металевого короба для збору стружки, що мають захисний екран на задній стінці. Прибирати робоче місце від металевої і деревної тирси слід тільки спеціальними щітками. Не можна здувати тирсу або змітати їх руками. При неправильних прийомах прибирання можна засмітити очі або поранити руки.

Точильний верстат

Абразивний круг на точильному верстаті повинен обладнуватись обгороджуваннями у вигляді металевого захисного кожуха, відкидного захисного екрану із спеціального небиткого скла. Завдяки цьому іскри, пил, частки абразивних матеріалів потрапляють всередину або вниз під закритий кожух, звідки легко змітаються йоржиком, а не вперед, де вони зашкодили б працюючому без захисних окулярів.

Захаращення проходів

Нерідкі випадки травматизму внаслідок того, що захаращуються проходи майстерень гото-вою продукцією, відходами, сторонніми речами, а також із-за пристосувань, що виступають над поверхнею підлоги.

Металорізальні верстати

Робота на металорізальних верстатах здійснюється із застосуванням:

- мастильних і охолоджувальних речовин;

- емульсій;

- олій.

Працівники повинні пам’ятати, що ці речовини можуть робити несприятливий вплив на організм. Забруднення відкритих поверхонь тіла, змочування одягу мастильно-охолоджувальними рідинами, до складу яких входять мінеральні нафтові олії і приготовлені на їх основі емульсії, викликають ураження шкіри (дерматити, фолікули, вугри).

Мастильно-охолоджувальні нафтові олії, поступаючи в приміщення у вигляді пари, можуть чинити подразливу дію на:

- слизову оболонку верхніх дихальних шляхів;

- увесь організм.

Металорізальні верстати обладнані щитка-
ми-екранами або іншими пристосуваннями, що оберігають мастильно-охолоджувальні рідини від розбризкування і полегшують їх стікання з інструменту.

Мастильно-охолоджувальні рідини повинні періодично (не рідше одного разу на місяць) піддаватися очищенню від всякого роду домішок. Потрібний суворий контроль за утриманням в емульсіях нафтенового мила і кислот.

Для попередження захворювань шкіри в емульсіях і пастах не допускається утримання нафтенових кислот понад 20 %, а в емульсіях -понад 1 % нафтенового мила.

Неприпустимо використання як охолоджувальної рідини розчинів:

- хром піка;

- хлорнафтенів барію.

Працюючі з мастильно-охолоджувальними рідинами повинні користуватися спецодягом (комбінезонами і фартухами), що не пропускає рідини і олії. Після закінчення зміни необхідно міняти сукню і білизну, щодня приймати душ (особиста гігієна).

Деякі робітники після роботи миють руки:

- оліями;

- емульсіями;

- гасом;

- бензином і т. д., вважаючи, що вони нешкідливі для шкіри.

Це неправильно, оскільки систематичне застосування цих речовин для миття рук є однією з причин шкірних захворювань.

Особливо шкідливе використання для миття рук відпрацьованих олій і емульсій, оскільки в них містяться великі кількості найдрібніших часток оброблюваних предметів, які можуть викликати мікротравми.

Для профілактики виробничого травматизму слід нормувати відповідно до віку робітників перенесення і підйом тяжкості.

Робочий одяг

Важливим елементом в попередженні травматизму робітників є носіння спецодягу. Робочий одяг не повинен утрудняти рухів, але і не має бути надмірно вільною, з кінцями, що відходять від одягу. Жінкам рекомендується прибирати волосся під косинку, а її кінці ретельно заправляти. Спецодяг робітники зберігають в призначених для цього шафах, обладнаних у виробничих майстернях.

Для надання першої допомоги в майстернях необхідно мати аптечку з медикаментами.Создан 29 ноя 2014